افتتاح طولانی‌ترین و ژرف‌ترین تونل دنیا

افتتاح طولانی‌ترین و ژرف‌ترین تونل دنیا نزدیک است: واقعیات جالبی در مورد تونل ۵۷ کیلومتری گوتارد:

سه روز پیش، مقامات سوئیسی، رسانه‌ها را خبر کردند تا به آنها اعلام کنند که کارهای تکنیکی تونل گوتارد هم در حال پایان گرفتن است.

اگر یادتان رفته یا اصلا نشنیده‌اید، باید بگویم که در اکتبر سال ۲۰۱۰ بود که سرانجام کار «ساختمانی» تونل گوتارد به پایان رسید. این پروژه بزرگ از سال ۱۹۹۶ کلید خورده بود.

شاید این زمان طولانی حفر یک تونل، برایتان عجیب و غریب باشد، اما وقتی که طول تونل را بشنوید، حتما شگفت‌زده خواهید شد:

این تونل، ۵۷ کیلومتر طول دارد و دو شهر بودیو و ارستفیلد سوئیس را به هم متصل می‌کند.

آزمایش این تونل از اول اکتبر امسال به جایجایی نخستین مسافر شروع می‌شود و در ژوئن سال ۲۰۱۶ هم عملا استفاده همگانی از آن شروع می‌شود.

تونل با هزینه گزاف ۱۰٫۳ میلیارد دلاری ساخته شد تا هم حمل و نقل کالاها و مسافران را تسریع کند و هم از آلودگی طبیعت زیبای کوه‌های آلپ جلوگیری کند.

این هم تعدادی از فکت‌های جالب در مورد تونل گوتارد:

– به درازای ۲۱ پل گلدن گیت

تونل دو مسیر شرقی و غربی دارد و اگر تونل‌ها جانبی را محاسبه کنیم، مجموع تونل‌های حفاری‌شده در دل صخره‌های کوه‌های آلپ به ۱۵۰ کیلومتر می‌رسد.

– حجمی از خاک و صخره به اندازه ۵ هرم بزرگ جیزه جابجا شد

این حجم، معادل ۳۱ میلیون تن بود!

– به اندازه حجم ۵۲ استخر المپیک، سیمان و بتن برای احداث این تونل مصرف شد

معادل ۱۳۰ هزار متر مربع

– این تول عمیق‌ترین تونل دنیا هم محسوب می‌شود

این تونل در زیر ۲٫۲ کیلومتری زمین ساخته شده است.

به این ترتیب این تونل از تونل سیکان ژاپن که پیش از این طولانی‌ترین و ژرف‌ترین تونل دنیا با فقط ۲۴۰ متر ژرفا بود، پیشی گرفته است.

– طول کابل‌های مسی استفاده شده، برابر با فاصله مادرید تا مسکو است!

معادل ۳۲۰۰ کیلومتر!

– همه هزینه ۱۰٫۳ میلیارد دلاری این پروژه را سوئیس متقبل شده است.

– از سال ۱۹۹۹، دو هزار کارگر، شب و روز مشغول کار در این پروژه بوده‌اند.– قطارها در این تونل با سرعت بیش از ۲۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت خواهند کرد.

– 4 مته حفاری عظیم ساخت آلمان از عهده شکافتن بستر صخره‌ای سخت آلپ برآمدند. این ۴ مته هر روز حدود ۳۰ متر پیشروی می‌کردند.

– در جریان این پروژه ۸ کارگر در حوادث شغلی فوت کردند.

– همان طور که گقتم تونل دو مسیر شرقی و غربی مجزا دارد. هر ۲۳۵ متر، یک کنارگذر تعبیه شده است که این دو مسیر را به هم متصل می‌کند.

– جالب است که احداث تونل، کاملا طبق برنامه‌ریزی پیش رفته است و هیچ تأخیری را شاهد نبوده‌ایم. (در مقام مقایسه احداث تونل ۹۵۰ متری رسالت، ۷۶ ماه تأخیر داشت و کلا بیش از ۹ سال طول کشید.)

– ۵۰۰ هزار نفر در جشن حرکت اولین قطار در این تونل در ژوئن سال ۲۰۱۶ شرکت خواهند کرد، اما فقط هزار نفر آنها، شانس سوار شدن در نخستین قطار را خواهند داشت.